Jak zálohovat SD kartu


Obsah obyčejné SD karty zazálohujete prostě a jednoduše překopírováním, ale pokud máte SD kartu v Raspberry PI, nejde prostě jen tak něco někam zkopírovat. Na SD kartě jsou partitiony (boot/rootfs) a další drobnosti, které je potřeba zachovat. Je tedy potřeba udělat kompletní image disku.

Zálohování SD karty v Linuxu

Nejprve je potřeba připojit SD kartu do PC a zjistit, jako co je karta připojená. To uděláme příkazem:

sudo fdisk -l

Ve výpisu, který může být docela dlouhý, což je můj případ, najděte svoji SD kartu. V mém případě je to /dev/sdh. Ve většině případů to však bude /dev/sdb nebo /dev/sdc. Až zjistíte označení disku, spusťte následující příkaz:

sudo dd bs=4M if=/dev/sdb of=zalohaSDkarty.img

Za if/dev/sdb si dosaďte vaší cestu a za of=zalohaSDkarty.img místo, kam se má záloha nahrát.

Zálohování SD karty ve Windows

Pro úplnost je potřeba zmínit zálohování na Windows. Zde můžete využít oblíbený program Win32 Disk Imager. Je to sice jednoduchý prográmek, ale je potřeba uvést, že zálohování SD karty je v něm trochu neintuitivní. Do políčka Image file, uveďte cestu, kam se má záloha nahrát. Dále vyberte zdrojový disk (device). Zaklikněte Read Only Allocated Partitions a klikněte na tlačítko Read. To je vše. Pozor na to, že obnova je doporučena na SDkartu o stejné kapacitě. S jinou kapacitou riskujete problémy.

, ,